06.03 2013
Kategoria: Porady

Marzec w Twoim ogrodzie

Początek sezonu zbliża się wielkimi krokami. Warto już teraz zastanowić się i pomyśleć o swoim ogrodzie. Marzec to dobry czas na wysiew nasion. Wskazane jest aby kupować je w specjalistycznych sklepach i centrach ogrodniczych.

Nasiona wygodnie jest wysiać do specjalnego, gotowego już podłoża. Już po kilku, kilkunastu dniach pojawiają się wschody roślin – należy pamiętać o odpowiednim dbaniu – nie wolno roślin zbyt mocno podlewać aby nie zgniły. Zwracać trzeba również uwagę na odpowiednie nawożenie – podłoża specjalistyczne pod wysiew i rozsady posiadają już nawozy dostarczające odpowiednie składniki we właściwych ilościach przez pierwsze tygodnie uprawy.

Po pojawieniu się liści większość roślin powinno się przepikować, pozostałe rośliny przerywamy. Do dalszej uprawy pozostawia się najsilniejsze okazy. Po przeprowadzeniu zabiegu pikowania roślinę sadzimy w odpowiednio dużym pojemniku. W takiej formie będą rosły aż do chwili wysadzenia w ogrodzie.


Przygotowując rozsady w ogrodzie można dokonać szybszego wysiewu niektórych warzyw jak i roślin ozdobnych. Zagony należy okryć agrowłókniną celem przyspieszenia wzrostu i zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Po wschodzie rośliny te również poddajemy zabiegowi przerywania (pikowanie w mniejszym stopniu). Rośliny należy odpowiednio nawozić i dbać o właściwe nawodnienie podłoża.

W późniejszym terminie (ok. połowy maja) wysiewamy rośliny strączkowe, dyniowate, a także niektóre rośliny ozdobne.

Aby móc w pełni cieszyć się ze swojej uprawy, aby rośliny dały zadowalający plon należy o nie dostatecznie dbać poprzez właściwe nawożenie, nawadnianie i odkwaszanie.

Etykiety: wiosna